O investování

5 indikátorů, že přijde krize

avatarUrl

Zonky

23. 10. 2019

ArticlePictureDetail

Krize se vždy plíží téměř nepozorovaně, a když udeří, většinu lidí to překvapí. Protože zatvrzele ignorují různé…

Krize se vždy plíží téměř nepozorovaně, a když udeří, většinu lidí to překvapí. Protože zatvrzele ignorují různé indicie a vezou se na vlně rostoucích cen, dokud pohár nepřeteče. Současný stav ekonomiky je velmi dobrý a krize tak může přijít až za několik let. Podívejte se, jak vypadá současný ekonomický trh.

Největší burzovní krachy obvykle předpovídá takzvaná „černá labuť“. Je to událost, která je nečekaná a nikdo ji nedokázal včas předvídat. Mnohdy má celosvětový dopad.

Existuje ale spoustu indikátorů toho, že krize je za rohem. Pojďme se na některé z nich podívat.

1. Zadlužení. Větší, než ekonomika dokáže unést. Například v současné době je poměr zadlužení amerických společností k HDP více než 45 %. Tento poměr je nejvyšší v historii, dokonce ještě vyšší, než byl v roce 2000 nebo 2008.

S blížící se krizí stoupá zájem o krátkodobé vládní dluhopisy.
S blížící se krizí stoupá zájem o krátkodobé vládní dluhopisy.

2. Větší zájem o krátkodobé vládní dluhopisy. Se zvyšováním úrokových sazeb totiž souvisí tlak na krátkodobé vládní dluhopisy. Úvěry s kratší splatností mají nižší výnos, než ty dlouhodobé. Jenže v poslední době poklesl zájem o ty desetileté, a to způsobilo snížení výnosové křivky. Situace je dokonce taková, že dvouletý úvěr překročil zájem o ten pětiletý. To znamená jediné – trh očekává ochlazení ekonomiky, protože jí již příliš nevěří.

Příchod krize lze odhadnout na základě několika běžných indikátorů, většina lidí je však zatvrzele ignoruje.

3. Nárůst volatility na trzích. Volatilita značí jakousi míru rizika investice do určitého aktiva. K tomu složí index VIX jako měřítko očekávané volatility. Během posledních let klesal, ale před finanční krizí se rapidně zvýšil. Nyní lze pozorovat průběžné stoupání.

Dalším indikátorem jsou také investoři opouštějící akciový trh.
Dalším indikátorem jsou také investoři opouštějící akciový trh.

4. Bublina dot.com. Nyní můžeme sledovat podobnou situaci, jaká byla v roce 2000, kde najdeme celou řadu přeceněných společností, které ale reálně nevykazují zisk. Nebo menší, než by se dle hodnoty akcií očekával. Jde například o Apple, kde poptávka poklesla i v důsledku již zmíněné obchodní války. Patří sem v podstatě všechny akcie FAANG (tedy Facebook, Amazon, Apple, Netflix, Google…)

5. Investoři se zbavují svých akcií. Aspoň to tvrdí Smart money flow index od společnosti Bloomberg. Podle nich mnoho předních světových investorů opouští akciový trh. Index se dokonce dostal pod úroveň let 2000 a 2008.

Rozumným investováním svých peněz si zajistíte příjem do budoucna.
Rozumným investováním svých peněz si zajistíte příjem do budoucna.

Krize nekrize, vždy je potřeba investovat rozumně a své finance chytře rozložit. Tedy ne jen do akcií. Investovat se dá do lecčeho. Půjčkami na Zonky počínaje, zlatem konče. Ideální je investovat po malých částkách. Vždy by ale vaše investice měla být taková, aby při její ztrátě nedošlo k ovlivnění chodu vaší domácnosti nebo ke snížení vašeho životního standardu.

Dalším důležitým krokem je vytvoření finanční rezervy, která vás zachrání v případě nečekaných událostí, jako jsou ztráta zaměstnání, dlouhodobá nemoc nebo třeba rozbitá pračka. Vytvoření finanční rezervy přitom není nic složitého, s chytrým plánem můžete ušetřit i tisíce korun měsíčně.

Příchod krize vás nemusí nutně děsit. Připravit se na ní můžete už nyní, stačí pravidelně odkládat část peněz bokem a postupně vytvořit finanční rezervu. Další část peněz pak můžete investovat, třeba právě na Zonky, a zajistit si tak pravidelný pasivní příjem. 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013