O penězích

Exekuce sem, exekuce tam

avatarUrl

Zonky

13. 11. 2017

ArticlePictureDetail

Exekuce nechodí po horách, ale po lidech. Také se vám už při tom slově ježí vlasy na hlavě? Přečtěte si, jak exekuce…

Exekuce nechodí po horách, ale po lidech. Také se vám už při tom slově ježí vlasy na hlavě? Přečtěte si, jak exekuce probíhá, ale hlavně jak jí předejít.

Důvodů k exekuci může být nepřeberně, na vině nutně nemusí být jen půjčka, paseku nadělá klidně i neplacená pokuta v MHD. Než se ale zadlužený nešťastník dostane do exekuce, může to chvíli trvat.

Nejprve je totiž potřeba exekuční titul (rozhodnutí, které stanovuje povinnost dlužníka zaplatit dluh). Exekutor i tak ale nikdy nepřijde jen ze své vůle nebo z nudy. Vždycky je potřeba, aby byl podán exekuční návrh.

Zpravidla ho podává netrpělivý věřitel, který marně vyhlíží své peníze. Pokud je žádost oprávněná a soud nezjistí žádná pochybení, tak do 15 dní exekuci nařídí. Exekutor potom dlužníkovi do vlastních rukou doručí usnesení o nařízení exekuce.

Už předtím ale může třeba obstavit bankovní účet nebo zaplombovat nemovitost. Důvod je jednoduchý: aby se dlužník nezbavil majetku ještě před oficiálním začátkem exekuce. Ta pak probíhá několika způsoby:

  • Obstavení bankovního účtu
  • Srážky ze mzdy
  • Zabavení movitého majetku (a následné vydražení)
  • Zabavení nemovitosti

Exekutor zpravidla návštěvu předem nehlásí. Tím, že nebudete doma, ale nic nevyřešíte. Do vašeho bytu může vstoupit i bez vás se zámečníkem a policií.

V Česku je momentálně přes 800 tisíc dlužníků, z čehož je 68 % mužů.

Existují věci, na které vám exekutor sáhnout nesmí:

  • Exekuce na bankovní účet: banka je povinna vyhovět a zablokovat peníze do požadované výše. Podle zákona můžete ale udělat aspoň jednorázový výběr ve výši dvojnásobku životního minima (6 820 Kč). Ale jenom jednou.
  • Exekuce na mzdu: vždy vám musí zůstat určitá část platu. Od 1. 1. 2017 vychází z životního minima jednotlivce (3 410 Kč) a z normativních nákladů na bydlení v nájemném bytě (5 822 Kč) – celkem 9 232 Kč. Dvě třetiny z toho, tedy 6 154,67, je nezabavitelná částka, která vám vždy zůstane. V případě, že máte manželku nebo děti (a nedlužíte na výživném), za každého člena je částka navýšena o čtvrtinu, tj. 1 538,67 Kč.
  • Až na výjimky nesmí exekutor prodat váš dům kvůli dluhu pod 30 000 Kč.

Nesmí vám zabavit ani některé movité věci:

  • Věci, které dlužník nezbytně potřebuje k uspokojování hmotných potřeb. To je běžné vybavení domácnosti: nádobí, sporák atd.
  • Věci, jejichž zabavení a následný prodej by byly v rozporu s morálními pravidly: třeba pes nebo svatební šaty.

Exekuce, kam se podíváš

Na exekucích v Česku dluží přes 800 tisíc dlužníků, celkově běží v Česku více než 4,5 milionu exekucí, přičemž víc dluží muži (68 %) než ženy (32 %). Abyste vy nemuseli exekuci vůbec řešit, je dobré se jí obloukem vyhnout.

Pokud není zbytí a bez půjčky se neobejdete, hlídejte si splátky. Může se stát, že máte děravou hlavu, poté je dobré starosti nechat vašemu účtu a zřídit si trvalý příkaz, který termíny bude hlídat za vás.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2022 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013