O Zonky

Jak se liší peer-to-peer půjčování v České republice a v zahraničí

avatarUrl

Zonky

11. 1. 2018

ArticlePictureDetail

Peer-to-peer půjčky fungují na principu, kdy lidé půjčují lidem. Půjčka probíhá bez účasti bank. Zatímco v Česku se…

Peer-to-peer půjčky fungují na principu, kdy lidé půjčují lidem. Půjčka probíhá bez účasti bank. Zatímco v Česku se peer-to-peer (P2P) půjčování začalo ve větším prosazovat až v posledních dvou letech, v zahraničí již P2P platformy fungují více než deset let. V čem se české Zonky liší od zahraničního peer-to-peer trhu?

Základní princip bývá vždy stejný – na jedné straně stojí zájemce o úvěr a na té druhé jedinec (či skupina), který chce danou půjčku podpořit a investovat do ní. Tyto dva články pak spojí P2P platforma, jakou je třeba Zonky. Specifika se však dramaticky liší v závislosti na konkrétních zemích.

P2P hýbe světem

Zatímco v Česku by šly seriózní P2P platformy spočítat téměř na prstech jedné ruky, v zahraničí bychom podobných služeb mohli nalézt doslova stovky. O tom, jak zavedené je peer-to-peer půjčování v zahraničí, svědčí také fakt, že v minulém roce investovala vláda Velké Británie (skrze jí vlastněnou British Business Bank) 85 milionů liber prostřednictvím P2P platforem. Na něco takového si v Česku budeme muset pravděpodobně ještě chvíli počkat.

Bez narušení soukromí

Dalším nečekaným rozdílem je téma anonymity. Zatímco u nás si ti, kteří si půjčují, přejí z velké části zůstat anonymní, v zahraničí není dané téma často vůbec na pořadu dne. Na Zonky zůstane soukromí zachováno. O skutečné identitě toho, kdo si bere půjčku, tak ví jenom Zonky a konkrétní investoři se na tržišti setkávají jen s přezdívkou daného uživatele. (Více o anonymitě na Zonky si přečtěte v článku „Informace mají cenu zlata. Buďte anonymní“)

Zonky chrání anonymitu lidí, kteří si půjčují i investorů.

V zahraničí je trend mnohdy zcela opačný – skutečnost, že chce někdo zafinancovat vaši půjčku, navíc často s velice nízkým úrokem, je brána za znak jisté prestiže. Je tak běžné, že jinde v Evropě nebo v USA vystupují žadatelé pod svým reálným jménem.

Garance zafinancování

Zonky se od jiných služeb liší také tím, že pokud vám již půjčku jednou schválí, můžete si být jisti, že bude zafinancována. I kdyby se nenašel dostatek investorů, kteří by na tržišti pokryli celou výslednou částku, Zonky vaši půjčku dofinancuje. Ne všechny P2P platformy v zahraničí mohou (a často ani nechtějí) toto svým uživatelům garantovat.

Jinde ve světě je totiž běžné, že P2P platformy fungují nejčastěji jako záchrana pro lidi, kterým v bance půjčit nechtějí. Zonky to má ale nastavené zcela obráceně – půjčky zde fungují jako konkurence bankovnímu trhu. Díky tomu se na Zonky (v kontrastu k situaci jinde ve světě) objevuje portfolio půjček, které s sebou nese mnohem menší riziko.

Vše vyřídíte snadno online přes telefon, tablet nebo počítač.

Zákazník na prvním místě

Tím posledním a asi i nejpodstatnějším rozdílem je to, že Zonky nabízí jak investorům, tak i těm, kteří si přišli půjčit, skutečně osobní přístup. Do Zonky může každý zavolat nebo i osobně přijít a zeptat se na vše, co mu nebylo dosud jasné. Podstatnou roli zde také hraje komunita uživatelů a skutečnost, že mnozí žadatelé o půjčku sdílejí na tržišti svůj osobní příběh. I ten je pak často důležitou motivací pro zainvestování do jejich projektu. Příběhy konkrétních uživatelů Zonky – ať již investorů, nebo těch, kteří si zde úspěšně půjčili – si také můžete přečíst zde na Zonky Times.

Pokud se chcete stát investorem nebo si půjčit peníze, v Zonky vám se vším rádi poradíme. Investovat můžete začít již od 200 Kč a půjčit si můžete od 20 do 500 tisíc Kč. Registraci i vše ostatní navíc vyřídíte snadno online a během pár minut.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013