O investování

Kam se vyplatilo investovat za posledních 12 měsíců?

avatarUrl

Zonky

29. 1. 2019

ArticlePictureDetail

Uložit své peníze do obálky a pomalu si je střádat zvládne skoro každý. Co když ale chcete udělat něco více pro to, aby…

Uložit své peníze do obálky a pomalu si je střádat zvládne skoro každý. Co když ale chcete udělat něco více pro to, aby se mohly penízky zúročit a množit rychleji? Výhodné za poslední rok byly podle expertů státní dluhopisy nebo akcie ČEZu, naopak bylo lepší držet se stranou od investic do nemovitostí nebo kryptoměn.

Možností, kam investovat peníze, je mnoho, ale vynášet budou jen některé, proto je volba v takovém případě klíčová. Investice do akcií? Nemovitostí? Podílových fondů nebo kryptoměn? Doporučení, kam bylo v roce 2018 výhodné investovat a kam nikoliv, radí například Martin Dočekal, Jan Traxler nebo Tomáš Krejčí.

Podílové fondy

Finanční expert Dočekal radil investovat do podílových fondů, které jsou zaměřené na finance nebo energie. Podle něj by za uplynulých 12 měsíců měly přinést dobrý zisk. Naopak varoval před podílovými fondy týkajícími se zdravotnictví, kterých bylo za poslední rok požehnáno. Investování do podílových fondů tak mohlo být výhodné, ale záleželo na jejich zaměření.

Státní dluhopisy

I státní dluhopisy patří k oblíbeným investicím těch, kteří raději volí jistotu. Investovat do nich nebyla v letech 2017 a 2018 úplně efektivní volba, a to kvůli zvyšovaným úrokovým sazbám, a tím i klesajícím tržním cenám dluhopisů. Přesto investoři mohli očekávat za uplynulý rok malé přilepšení, zmiňuje investiční poradce Jan Traxler.

Kryptoměny

Kryptoměny se staly terčem investicí pro riskantní investory. Stále platilo to, že se na kryptoměnách dalo v roce 2018 vydělat, ale s velkým rizikem kvůli jejich nestabilnímu vývoji. Dřívější investice do kryptoměn vynesly mnohým velké jmění. Například v prosinci roku 2017 byla hodnota bitcoinu téměř 20 000 dolarů. Odhady do budoucna, které očekávaly ještě vyšší nárůst jeho hodnoty, se minuly s realitou a podle Romana Outraty je předpověď výnosnosti kryptoměn podobná věštění z křišťálové koule. Proto se ani v minulém roce do nich příliš nevyplatilo investovat.

Nemovitosti

Cena nemovitostí letěla za uplynulý rok až do nebe. Za rok 2018 byly nemovitosti podle experta Martina Dočekala na samém vrcholu. Podle něj za rok 2017 rostly ceny nemovitostí v České republice tempem 10,2 %, což je nejrychlejší růst v celé Evropě. Investování do nemovitostí v minulém roce se tak stalo velmi nevýhodným. Dočekal radil spíše investici do skladových či menších komerčních prostorů.

P2P půjčky

Co se týče P2P půjček, dá se říct, že je to vhodná volba pro různé typy investorů. Své si v peer-to-peer světě najdou velmi konzervativní investoři i ti, kteří mají rádi větší riziko. Průměrný výdělek například na Zonky se pohybuje v rozmezí 5–7 %. Za poslední roky bylo doporučováno investovat po menších částkách do kategorií s vyšším rizikem, díky čemuž mohou být zisky procentuálně vyšší. V roce 2018 byly P2P půjčky hodnoceny finančními experty kladně a podle stránky Mladý investor se investování do půjček jeví jako vhodný start pro začínající investory.

Čtěte také: ,,Rady od Superinvestora: Lepší je začít s malými částkami“

Akcie

Akcie patří k rizikovějším investicím – stejně jako kryptoměny, u kterých o tom není pochyb. Za uplynulý rok se zvedly ceny elektřiny, a proto neprohloupili ti, kteří investovali například do akcií od ČEZu. Investovat své finance do energetického sektoru radil například Jaroslav Šura, Martin Rosulek nebo Tomáš Krejčí, který by taktéž cílil na dividendové tituly společnost ČEZ. 

Každý rok vidíme převraty v oblasti investic, které jsou ovlivněny inflací, úrokovými sazbami nebo burzami v zahraničí. Rok 2018 je již za námi a z hlediska investic se nejednalo o rok nijak příznivý. Vyšší výnosnost nevynesly ani dluhopisy nebo termínované vklady kvůli rostoucím úrokovým sazbám, stejně jako nastřelené ceny nemovitostí za uplynulý rok.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013