O penězích

Na dovolenou s platební kartou: jak nezůstat v cizině bez peněz

avatarUrl

Zonky

22. 6. 2018

ArticlePictureDetail

Jste na dovolené a po skvělé večeři v restauraci. Automaticky vytahujete platební kartu, jenže záhy vám terminál hlásí…

Jste na dovolené a po skvělé večeři v restauraci. Automaticky vytahujete platební kartu, jenže záhy vám terminál hlásí „nepřijato“. Zkontrolujete PIN, zadáte znovu, ale výsledek je stejný. Vaše karta v cizině prostě nefunguje. V takovém případě vám nezbude než zaplatit hotově, nebo celý večer mýt nádobí. Podobným situacím ale můžete předejít. Stačí si předem zjistit vše, co o své kartě možná ještě nevíte.

Kreditní, nebo debetní?

Není platební karta jako platební karta. Přestože v zemích EU nebo i ve Spojených státech bez problémů přijímají karty VISA a Mastercard, které jsou i v Česku nejběžnější, problém může nastat právě v případě, že obchodník požaduje platbu jen z určitého typu těchto karet. A ten druhý nepřijímá.

Debetní karta

Pravděpodobně ji máte v peněžence i vy. Je to nejběžnější platební karta, kterou banky v Česku k účtům nabízejí. Můžete s ní platit v obchodech nebo vybírat z bankomatu, ovšem jen tak dlouho, dokud vám nedojdou peníze na účtu. Jinými slovy – debetní karta pracuje pouze s penězi, které jsou vaše.  

Kreditní karta

Kreditní kartu vám vydá banka i bez toho, abyste u ní měli účet. Na první pohled vypadá stejně jako ta debetní. Má stejné ochranné prvky, platební proužek i stejný počet číslic. Jenže je tu přece jen jeden velký rozdíl. S kreditní kartou můžete jít i do minusu. Když si například dopřejete luxusní večeři v restauraci a při placení zjistíte, že na účtu nemáte dostatek peněz, majitel debetní karty nejspíš půjde mýt nádobí. Naproti tomu majitel kreditní karty i bez peněz zaplatí. Kreditní karta totiž pracuje s penězi, které patří bance, která vám v tu chvíli půjčuje na dluh.

Čtěte také: ,,ČNB opět přitvrdila“ ⇒

Přečtěte si také finanční aktualitu.

Někteří obchodníci, zejména v zahraničí, proto upřednostňují kreditní karty. Tak totiž mají jistotu, že peníze za nákup nebo službu skutečně dostanou. U debetních karet totiž v některých případech hrozí nebezpečí, že obchodník až pozdě zjistí, že platba neproběhla nebo že zákazník neměl dost peněz na účtu.

Debetní kartu vám nemusí přijmout například během letu v letadle, kde není terminál online, a platbu tak nelze hned ověřit. Ani autopůjčovny či hotely nemusí přijmout debetní kartu, protože zálohu, kterou vyžadují, na vaší kartě pouze blokují a hned ji nepřevádějí. Nemusí tak poznat, jestli peníze skutečně máte, anebo ne. Naopak u kreditní karty s penězi banky si můžou být jisté.  

Embosovaná karta

Další specifický znak karet, který může způsobit problémy. Zda je vaše karta embosovaná, poznáte jednoduše – písmena a číslice vystupují z povrchu karty.

S českou neembosovanou debetní kartou bývá problém například v USA. I když tam můžete narazit i s debetní kartou, která vystouplý reliéf má. Klasická je situace, kdy se terminál či bankomat zeptají, zda je vaše karta kreditní, či debetní. Pokud přiznáte, že jde o kartu debetní, může po vás chtít PIN. Někdy je problém vyřešen, ale jindy se může stát, že ani tak se platba nepotvrdí. V takovém případě zkuste kartu označit za kreditní.

Čtěte také: ,,Jak se zařadit mezi nejbohatší lidi světa“ ⇒

Pozor dejte i při bezhotovostních platbách, při kterých vám terminál nabídne platbu v místní měně nebo korunách. Volte raději místní měnu. Převodem na koruny totiž můžete tratit.

Výběry z bankomatu se nevyplácejí

A když ani to nepomůže? Pak už vám nezbude než zaplatit hotově. A pokud nemáte dost peněz u sebe, nejspíš vyzkoušíte vybrat z bankomatu. Jenže zatímco za platby kartami v zahraničí si banky obyčejně poplatky neúčtují, s výběry to bývá zpravidla jinak. Nejenže může mít banka nevýhodný kurz, ale k tomu si ještě můžete připlatit poměrně vysoké poplatky za samotný výběr v cizině. Každá banka je má samozřejmě nastavené jinak, ale pro představu mohou dosahovat i 100 korun za výběr s debetní kartou. Ještě víc si pak můžete připlatit s kartou kreditní. U té navíc bývá vybraná částka z bankomatu – na rozdíl od platby u obchodníka – okamžitě úročena

Vše si zjistit předem

Většině nepříjemností, které vás mohou s platební kartou v zahraničí potkat, ale můžete předejít. Základem je myslet dopředu a  v bance se ještě před odjezdem detailně zeptat, jak bude vaše karta v zahraničí fungovat. Kromě toho se nezapomeňte zmínit i o tom, kam přesně jedete a také na jak dlouho. To aby se nestalo, že vám banka při platbách z neobvyklých destinací v rámci bezpečnosti kartu preventivně zablokuje.

 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
U nás můžete získat roční úrokovou sazbu od 4,49 % do 19,99 % a RPSN od 5,02 % do 26,94 %.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013