O penězích

Šetřím, šetříš, šetříme na POTRAVINÁCH

avatarUrl

Zonky

2. 1. 2018

ArticlePictureDetail

Jak ušetřit na potravinách — a je to vůbec možné? Odpovědi naleznete v tomto seriálu o šetření peněz v rodinném…

Jak ušetřit na potravinách – a je to vůbec možné? Odpovědi naleznete v tomto seriálu o šetření peněz v rodinném rozpočtu.

Za nákupy potravin lidé údajně utratí kolem 2 000 Kč za osobu na měsíc. Zda to sedí i na vás, zjistíte poměrně jednoduše, a to tak, že si v průběhu jednoho měsíce budete zapisovat všechny výdaje na potraviny do tabulky. Jak si sestavit jednoduchou tabulku pro rodinný rozpočet, naleznete v našem článku o šetření.

Tebe je lepší šatit než živit.

Ať utratíte 2 000, 10 000, nebo 1 000 Kč měsíčně za potraviny, určitě nepohrdnete jednoduchými radami, jak ušetřit nějakou tu kačku. Osvojit si pár nových návyků by nemělo být tak složité. Přece jen se jedná o vás, vaše tělo, zdraví dobrou náladu. A to určitě stojí za to. Že zdraví souvisí i s potravinami, asi není novinka. To, co do sebe vložíme, se dříve nebo později projeví i navenek. Proto je důležité nebrat na lehkou váhu kvalitu potravin.

Nakupujte potraviny s rozumem.

Pomůže vám přesný nákupní seznam.

Nákupní seznam je dobré si předem sepsat a poté se ho v obchodě držet. Nekupovat nic dalšího, zbytečného. Naučte se pravidelně každý týden zasednout k počítači a najít si letáky oblíbených řetězců. Zjistíte tak, že někde mají zrovna to, co potřebujete, v akci. Práci usnadní například portál www.kupi.cz, kde jsou všechny aktuální letáky pohromadě. Pokud hledáte například laciný toaletní papír a nechce se vám procházet všechny letáky, zkuste portál www.akcniceny.cz. V horní části hlavní strany zadáte do vyhledávače „toaletní papír“ a ihned se objeví výsledné obchody, kde zrovna mají zboží v akci.

Vždy s sebou noste skládací tašku na nákup, ať jdete jen do práce, nebo na nákup. Šetříte tím nejen svou peněženku, ale také životní prostředí. Pěkné a zároveň ekologické tašky a jiné potřeby pro bezobalové nakupování najdete na www.econea.cz. Zde prodávají například i zajímavé láhve na vodu. Tu si stačí také pořídit jednou a vždy nosit s sebou. Doplňovat a nemuset si na každém rohu kupovat pití.

Nákup je třeba si trochu promyslet. Udělat si z příprav malý rituál. Třeba v neděli u kávy si sepište seznam, projděte letáky a promyslete, co budete následující týden jíst, popřípadě vařit. Tím se eliminují zbytečné nákupy, ušetří se čas přemýšlením v týdnu, a pokud bude vše dobře promyšleno, nakoupí se i výhodně.

Vyplatí se nakupovat čerstvé potraviny.

Nenakupujte do zásoby. Velké zásoby se rovnají nejen nepřehlednosti, kazí se, zabírají místo, ale hlavně jsou dost zbytečné. Je dobré mít doma od všeho něco, ale skutečně potřebujete tři hladké mouky? Nepotřebujete. Je to přežitek z dob minulých. Teď frčí čerstvost.

Kupujte takové potraviny, které mají vícero využití.

Nejenže je v klidu upotřebíte a nevyhodíte, ale také vám usnadní přemýšlení. Nejhorší je mít doma například koření, které mělo využití jednou v životě. Pokud něco takového doma máte, zkuste to udat třeba nějaké kamarádce. Zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Naučte se vařit ze zbytků. Ať se zdá, že v lednici nic k jídlu není, určitě z jejího obsahu po krátké úvaze přece jen něco dobrého uděláte. Dobrým pomocníkem je třeba listové těsto, z kterého ze zbytků vykouzlíte výbornou pizzu. A to nás přivádí k hlavnímu a velice důležitému bodu, a tím je vaření. Vařte si! Naučte se to, pokud to neumíte, protože je to asi jediný způsob, jak ušetřit za potraviny a zároveň podporovat své zdraví.

V dnešní době, kdy je internet plný receptů s návody, to jde i lehce. Vaří opravdu kdekdo, nejen šéf, ale i celebrity, matky s dětmi na zádech, mladí a staří. Výmluvy tedy neexistují. Uvidíte, že vám to půjde a bude to dělat radost nejen vám, ale také vašim blízkým. Dobrým nápadem, jak šetřit, je také pozvat své přátele místo do restaurace na večeři k sobě. Může to být takové Prostřeno, jen bez kamer a obecenstva.

Pokud jsme vás nahlodali nebo vám alespoň udělali chuť na něco dobrého k snědku, tak máme radost největší. Snad i vy ji budete mít na konci měsíce, kdy vám zbude více korunek v peněžence. Jinak se už můžete těšit na příště, kdy vám poradíme, jak ušetřit na dopravě.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013