27. února 2019

Apple Pay v Česku boduje. Mají mobilní aplikace nahradit hotovost?

Lukáš Zelený

Technologickou super zprávou posledních dní v Česku je nástup platební mobilní aplikace Apple Pay. Majitelé mobilních telefonů z dílny amerického gigantu tak mohou konečně i u nás používat místo platebních karet svůj telefon. Podobnou službu už déle nabízí například konkurenční Google Pay. Přinesou technologie konec starých dobrých bankovek a mincí?

V restauraci, v obchodě nebo na benzínce. Použít ji můžete zkrátka všude, kde najdete terminál pro bezkontaktní platby. Aplikaci Apple Pay stačí nainstalovat, nahrát platební kartu a je to. Konec peněženek.

V podstatě stejné možnosti mají i klienti Google Pay, a tedy majitelé telefonů s androidem. Využít ji mohou i klienti J&T Banky, Komerční banky, České Spořitelny, mBank a MONETA Money Bank. Air Bank a ČSOB zase umožňují platby mobilem s Androidem přes vlastní aplikace.

Konec hotovosti?

Další rozšíření trhu s platebními aplikacemi ale oživilo diskuzi o tom, jak dlouho budeme ještě mít vlastně na výběr, čím zaplatíme. Ekonomové předpovídají konec plastovým platebním kartám a také hotovosti už nějakou dobu. Jen se neshodnou, kdy k tomu dojde. Západní trhy se totiž ještě zdráhají razantně pokročit, nicméně jako jistý náznak bychom mohli vnímat nedávný konec 500eurové bankovky.

Politici sice argumentují, že platidlo s vysokou nominální hodnotou je lehce zneužitelné, nicméně podobné opatření v Indii vedlo k masivnímu odklonu veřejnosti od hotovosti a platby mobilním telefonem tam zcela zdomácněly. Stejně tak v Číně.

Pod dohledem velkého bratra

Kritici mobilních platebních aplikací se ale obávají ohrožení lidského soukromí, katastrofici pak dokonce samotné demokracie. Hotovost se totiž nedá sledovat dokonale. Zato digitální platby zanechávají prokazatelné stopy. Policie by jistě uvítala lepší přehled o nákupech zakázaného zboží, daňových únicích nebo tunelování firem. Skrýt takové transakce by totiž bylo mnohem složitější.

Na druhou stranu by takto finanční soukromí ztratili i „obyčejní“ lidé. Velký bratr by zkrátka viděl do peněženek všem.  

Díky online službám a mobilním aplikacím můžeme z pohodlí domova nakupovat, pracovat, vyřizovat na úřadech

Pak se nabízí dilema. Rozhodneme se raději pro pokrok, byť s kapkou rizika, anebo budeme úzkostlivě lpět na zdánlivé jistotě? Klasické dopisy už dávno nahradily e-maily, místo klíčů máme čipy a úspory běžně spravujeme v online bankovnictví.

Aplikace pro snadnější život

Díky online službám a mobilním aplikacím můžeme z pohodlí domova nakupovat, pracovat, vyřizovat na úřadech. Anebo si půjčit či investovat peníze, jak to umožňujeme třeba na Zonky. To, k čemu bychom dříve potřebovali časově náročné osobní schůzky a podepisování papírů, dnes vyřídíme několika údery na klávesnici.
Výsledkem je značná úspora času, který můžeme využívat jinak, lépe. Ano, síť na jednu stranu život zrychluje, ale díky tomu můžeme zpomalit offline. Získat čas na rodinu, sport, odpočinek. A to není málo.


Sdílet článek