3. dubna 2018

Co o vás řeknou registry?

Lucie Telievová

Při každé poptávce o půjčku nahlížíme do registrů. Prostě musíme. A taky chceme. Děláme to nejen kvůli zákonům, ale také proto, abychom k sobě byli vzájemně fér. Také byste nejspíš nepůjčili někomu, kdo už dluží nějakou částku třeba vašemu kamarádovi, navíc ji nesplácí.

Na Zonky bohužel, možná však bohudík, nepůjčíme ale ani tomu, u koho hrozí, že bychom ho místo pomoci zatáhli do problémů zvaných dluhová spirála. Často tak platí, že komu nepůjčí banka, nedokážeme půjčit ani my. Pokud vám však banka nabídku připraví, pravděpodobně ji dokážeme zlevnit.

Pokud si myslíte, že vaše situace není úplně takhle černobílá, pak se nám ozvěte. I v případě, že nemáte úplně „čistý štít“, na vás budeme pohlížet individuálně a můžeme si o tom spolu popovídat. Vždy hledáme řešení, které nemusí být právě půjčka, ale kroky vedoucí k lepšímu zacházení s penězi.

Jak je to s registry?

Každý, kdo si v dohledné minulosti půjčil, už záznam v registrech má. Pokud máte půjčeno a zodpovědně splácíte, pak je to super. My tak aspoň víme, že pro nás jste spolehlivý parťák. Pokud ale své závazky berete jen tak na lehkou váhu, pak vám nedokážeme připravit rozumnou nabídku. Zrovna dobrý dojem nedělá ani to, když oběhnete všechny banky, kde zkusíte požádat o půjčku, a pak se stavíte u nás. Takový registr může mít na svědomí neschválení úvěru, ale dokonce umí ovlivnit i úrokovou sazbu, nebo výši nabídnuté částky.

BRKI – Bankovní registr klientských informací

Jak vyplývá už z názvu, tenhle registr shromažďuje údaje o bankovních pohledávkách a přístup do něj má každý jeho člen, což je většina českých bank. Dostane se do něj každý, kdo u členské banky zažádá o kterýkoliv z úvěrových produktů –  takže jsou v něm informace o sjednaných úvěrech, hypotékách, ale taky třeba údaje o kreditních kartách a kontokorentech. Záznam v něm zůstává 4 roky po splacení, nedokončená nebo stažená žádost 1 rok. Jestli vám teď blesklo hlavou, že byste se chtěli nechat vymazat, rovnou říkáme, že to je prakticky nemožné, pokud neumíte malé zázraky. O výpis si ale můžete požádat za poplatek v řádu stokorun.

Český dluh vyrostl. Platební morálka se zlepšila!
Přečtěte si víc ⇒

NRKI – Nebankovní registr klientských informací

Na rozdíl od předchozího „kolegy“, v tomhle rejstříku najdete pro změnu nebankovní instituce. Pracuje na stejném principu, jako BRKI a členem jsme třeba my – Zonky. A nejen my, můžou se tady najít i leasingovky a jiné instituce. Jakýkoliv zápis se tady drží taky 4 roky, nedokončená nebo stažená žádost pak půl roku. Každá se ale posuzuje individuálně. Pokud máte ale ještě nesplacený úvěr, pak ani tady nedojde k vymazání. K výpisu se dostanete stejně, jako u BRKI.

SOLUS – Sdružení na ochranu leasingu a úvěrů spotřebitelům

Do třetice tu máme registr, který má chránit zájmy právnických osob a společností, které poskytují mimo půjček i služby s pravidelnou splatností. Můžeme sem zařadit například mobilní operátory, apod. Přístup máme ale i my na Zonky. Negativní záznam tu dostanete, pokud dvakrát po sobě neuhradíte včas splátku úvěru, nebo třikrát po sobě nezaplatíte třeba fakturu za telefon. SOLUS si vás pak nechá v záznamu 3 roky a výmaz není povolený. Výpis ale může za poplatek získat každý.

 

Sdílet článek