9. července 2018

Jak chytře koupit auto

Filip Melich

Auto pro vás může být nutností, něčím, co je potřeba k dopravě do práce, cestě na nákup nebo výjezdu za zážitky. Může pro vás být koníčkem a pomyslným dalším členem rodiny. Ať už máte přístup k autům jakýkoliv, jejich koupě je důležité rozhodnutí a velký závazek. Obzvlášť, pokud se pořízení rozhodnete financovat jiným způsobem než vlastními úsporami.

Ať už kupujete auto nové, nebo ojeté, vždy se jedná o velký finanční výdaj. Protože ne každý má dostatečnou hotovost nebo zájem přijít o značnou část svých úspor, existuje celá řada možností financování, které se dají shrnout do tří kategorií: leasing, operativní leasing a spotřebitelský úvěr. Každá nabízí jiné výhody a skrývá různé nevýhody.

LEASING

Leasing dříve sloužil výhradně k nákupu nových automobilů, i když dnes se s jeho pomocí dá pořídit také tzv. ojetina. Poskytnutí leasingu je podmíněno sjednáním havarijního pojištění a pro mnoho lidí může být záporem, že vůz zůstává majetkem leasingové společnosti, a to až do jeho kompletního splacení. Podle toho je také třeba se k němu chovat.

To například znamená povinnost volat policii i k sebenepatrnějším nehodám. Naopak výhodou může být to, že jsou si leasingové společnosti schopné po splnění předem sjednaných podmínek vzít vůz zpět a poskytnout vám nový.

OPERATIVNÍ LEASING

Zprvu byl operativní leasing produktem pro větší firmy a podnikatele, ale v poslední době nabírá na oblibě i mezi fyzickými osobami. Slouží především k pořízení nového auta, ale začínají se objevovat nabídky také na ojeté kusy. Řada charakteristik je shodná s klasickým leasingem; především skutečnost, že nemáte vůz ve svém vlastnictví a je nutné s jeho pořízením sjednat havarijní pojištění. Poskytuje se na předem určený počet let a omezený počet ujetých kilometrů za rok.

Leasing nebo raději půjčka?

Hlavní výhodou jsou služby obsažené v měsíční splátce: servisní prohlídky, zimní pneumatiky včetně přezutí, náhradní vůz v případě poruchy a další. Díky tomu má provozovatel vozidla jasně dané měsíční náklady na provoz a platí jen pohonné hmoty. Konkrétní úkony či bonusy se mohou u jednotlivých leasingových společností lišit. Zároveň jsou zpravidla nabízeny ve dvou balíčcích – standardním a nadstandardním.

Čtěte také: ,,11 typů aut, které charakterizují lidi kolem nás“ ⇒

SPOTŘEBITELSKÝ ÚVĚR

Tradičním způsobem financování vozu je spotřebitelský úvěr. Nezáleží tolik na tom, zda kupujete nový, nebo ojetý automobil, ani jestli si k němu sjednáte havarijní pojištění. Zároveň je rovnou vaším majetkem a je jen na vás, jak a kde ho budete servisovat, kolik najedete ročně kilometrů a také jak budete řešit případné nehody nebo následný odprodej. Bankovní či nebankovní společnost, která vám úvěr poskytla, bude zajímat jen to, jak hradíte svoji půjčku.

CO NA TO ZONKY?

Ve všech případech se vyplatí získat více nabídek a ty si poté v klidu přečíst, spočítat a porovnat. Nenechte se nutit do okamžitého rozhodnutí, a pokud si nebudete něčím jistí, obraťte se na odborníka.

Od Zonky sice leasing ani operativní leasing nezískáte, ale prostřednictvím webových stránek www.zonky.cz můžete zadat poptávku o nezávaznou nabídku spotřebitelského úvěru. Naše půjčka zpravidla vychází o 2 až 3 % procenta výhodněji než v bance. A mezi další výhody například patří mimořádné splátky i předčasné splacení bez jakýchkoliv poplatků. Tímto způsobem si už dopravní prostředek pořídilo přes 22 % našich zákazníků.

Sdílet článek