22. ledna 2018

Jak na finance: Dítě školou povinné I

Lucie Telievová

Máte doma ratolest, která už odrostla ze zavinovačky a čeká ji hvězdná školní kariéra? Podívejte se, jak drahé to vlastně je – však se říká, že vzdělání je největší investice do života.

Školky pro mrňata

Za první krůček ke vzdělání můžete považovat mateřskou školu. Věřte nebo ne, pro děti je teď nově poslední rok mateřské školy povinný. Nezbývá tedy než se rozhodnout.

V případě domácího individuálního vzdělání můžete hlídat vy, slečna na hlídání nebo babička (dítko pak ale bude muset prokázat u „zkoušky“, že se naučilo to, co by se naučilo ve školce). Pokud se rozhodnete, že dítě pošlete do školky, určitě budete řešit ještě otázku:

Do které? Soukromá, nebo státní?

Velkou roli v rozhodování hrají i peníze. Udělali jsme takový malý průřez tím, kolik to stojí.

Přečtěte si také článek Jak na finance: Kapesné učí děti hospodařit.

Státní školka: Měsíčně po vás budou chtít okolo 500–700 Kč, ale také stravné zhruba ve výši 700 Kč. Mohou se vyskytnout další náklady za výlety, výtvarné potřeby, dárky pro děti a tak dále.

Soukromá školka: Hodně záleží, ve kterém městě se po školce poohlížíte. Pokud jste v Praze, vězte, že za školné můžete zaplatit měsíčně i 31 000 Kč včetně stravy. Dají se najít ale i levnější soukromé školky, které stojí „jen“ zlomek této ceny, vejdete se přibližně do 15 000 Kč měsíčně plus stravné 2 400 Kč. V Brně je cena okolo 7000 Kč měsíčně plus strava a v Plzni 6 000 Kč plus strava. Samozřejmě se dají najít levnější i dražší.

A školkou to nekončí. Je to teprve začátek dlouhé cesty.

Sdílet článek