24. dubna 2018

Miliardové myšlení Larryho Page: Čím vynikl zakladatel Googlu?

Ondřej Bíba

Ačkoli není Larry Page tak dobře známý jako třeba Mark Zuckerberg, Steve Jobs nebo Bill Gates, jméno společnosti, kterou spoluzaložil, znají téměř v každém koutě světa. Co pomohlo duchovnímu otci společnosti Google v jeho cestě za vytvořením jednoho z největších technologických gigantů současnosti?

Revoluce v přístupu k informacím

Ještě předtím než vůbec nastoupí do školních lavic, umí už mnohé děti sami používat Google. A nemůže za to nikdo jiný, než jeho spoluzakladatel Larry Page, který se Sergeyem Brinem Google v roce 1998 založil.

O Pageovi můžeme bez obav říci, že je jedním z největších vizionářů naší doby, který kompletně změnil nejen způsob, jakým používáme internet, ale také náš přístup k informacím.

Dělejte postupná drobná vylepšení

Klíčovým bodem pro každý startup jsou inovace. Pokud chcete skutečně prorazit, musí být váš produkt či služba pokud již ne revoluční, tak alespoň v něčem zásadně nová. Page však tvrdí, že ve chvíli, kdy jednou přijdete s tímto novátorským produktem a představíte jej lidem, neměli byste čekat na další velký nápad, ale dál inovovat po malých krůčcích.

V čem tkví tajemství úspěchu Steva Jobse? Přečtěte si ⇒

Klíčem je dle Page přidávat neustále nové funkce a dodávat drobná vylepšení těch stávajících. Tyto „detaily“ pomáhají zlepšit zákazníkův komfort a zvyšují pohodlí při užívání dané služby. A právě to, dodává Page, je tou nejlepší cestou k vytvoření značky, kterou si vaši zákazníci zamilují.

I malé inovace jsou klíčem k úspěchu.

Buďte rychlí a usnadněte komunikaci v rámci firmy

Page se v minulosti několikrát „proslavil“ svým svérázným přístupem k managementu Googlu. V raných časech Googlu dokonce na krátký čas vyhodil všechny jeho projektové manažery, protože se domníval, že nepřinášejí dodatečnou hodnotu a naopak zpomalují inovační potenciál. I když tento krok vzal nakonec rychle zpátky, stále fanaticky trval na tom, aby všichni zaměstnanci reportovali přímo jemu (a také chtěl být přítomný téměř u všech přijímacích pohovorů).

Při dnešních 50 000 zaměstnancích to už samozřejmě není možné, ale Pageovo opatření usilovalo o co nejmenší byrokracii a prodlevy v rozhodování dané mnohastupňovým schvalováním.

Soustřeďte se na technologické inovace i jejich finanční výnosy

Google přišel se spoustou revolučních inovací, které změnily náš přístup, jakým užíváme internet, ale to samo o sobě ještě nestačí. Je to až jejich kombinace s efektivním business modelem, která zajistí výnosy jejich uvedením na trh.

Larry Page vždy dbal na to, jaké bude možné komerční využití daných technologií a soustředil se na businessové hledisko nově uvedených služeb.

Pokud máte skvělý podnikatelský nápad, ale chybí vám vstupní kapitál, na Zonky si můžete půjčit až 500 000 Kč. Úroky začínají na 3,99 % a vše vyřídíte snadno online během pár minut.

Sdílet článek