O penězích

V Česku ubývá neplatičů. Problémy splácet má ale stále téměř každý desátý

avatarUrl

Zonky

17. 9. 2019

ArticlePictureDetail

Dlužníků v Česku ubývá — tedy alespoň těch, které eviduje registr sdružení SOLUS. Podle dat organizace, která…

Dlužníků v Česku ubývá – tedy alespoň těch, které eviduje registr sdružení SOLUS. Podle dat organizace, která chrání spotřebitele před nezodpovědným zadlužováním, klesl počet nesplácejících dlužníků za posledních sedm let o 300 tisíc. Své závazky tak podle registru aktuálně nezvládá plnit asi třináct procent lidí. 

Ještě v roce 2012 čítal registr dlužníků SOLUS přibližně milion lidí s problematickou platební morálkou. Snížení počtu neplatičů organizace přičítá mimo jiné faktu, že si klienti dávají více pozor, aby se do seznamu jejich jméno nedostalo. U kvalitního úvěrového poskytovatele by tak nejspíš neměli nejmenší šanci uspět se žádostí o další půjčku. 

Bonitu svých klientů v něm totiž pravidelně prověřuje stále více věřitelů. Zatímco zpočátku s  registrem spolupracovaly především nebankovní společnosti, dnes už skrze něj sdílejí informace také banky či mobilní operátoři.

Záznam i kvůli telefonu

Z toho vyplývá, že do registru dlužníků SOLUS není úplně složité se dostat. V podstatě stačí mít jediný závazek po splatnosti. A je jedno, jestli půjde o nesplacenou půjčku v bance, P2P úvěr, nezaplacený účet za energie nebo zapomenutý účet za mobilní služby.

Díky dluhům za telefon se můžete dostat i do exekuce.
Díky dluhům za telefon se můžete dostat i do exekuce.

V případě, že se jedná o jednorázové opomenutí, budete mít například při podávání žádosti o hypotéku nejspíš možnost celou situaci vysvětlit. Pokud jde ale o dlouhodobější nebo opakované nesplácení, může být důvodem k zamítnutí žádosti o půjčku právě i nezaplacený účet za telefon.  

Půjčka bez prověřování

Na druhou stranu není vůbec pravidlem, že by každá úvěrová společnost do registru nahlížela. Konec konců to ani není legislativně povinné. SOLUS například používá asi jen polovina z 87 společností, které mají od ČNB licenci k poskytování spotřebitelských úvěrů. Především zájemci o nebankovní půjčky se tak často vyhnou lustrování v registru dlužníků.

Ovšem klienti společností, které se nezajímají o jejich splátkovou minulost, by měli věnovat zvýšenou pozornost při pročítání smluvních podmínek. Může se totiž stát, že si společnost, která klidně poskytne úvěr i člověku v exekuci, bude účtovat nejen vysoké poplatky, ale také velké penále a úroky z prodlení splátky. Taková situace by pak samozřejmě vedla k ještě prudšímu pádu do dluhové pasti, ze které je zpravidla velmi obtížné se vymanit, a snížila šanci na plnohodnotný život bez dluhů. 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013