15. ledna 2018

V(ý)hodný dobrý skutek

Tereza Sládková

Dobrý skutek, který šetří peníze a zároveň i ekologii. Řeč je o darech, které si můžete odečíst z daní. Jaké že to jsou? A co je třeba pro slevu na dani udělat?

Asi každý občas vyklízí chalupu, byt, půdu, sklep nebo skříně, a najde tak mnoho nepotřebných věcí. Věcí, které mu je ale líto vyhodit. Bohužel jedinou funkcí, kterou tyto věci plní, je to, že překážejí – ale někdo by je ještě s radostí užil. Co s nimi? Pokud se v tomto scénáři vidíte, pak pro vás máme to pravé řešení. Řešení, které je dobrým skutkem s ekologickým a finančním bonusem.

Dej a bude ti dáno, neboť dary kolují.

Komu mohu darovat?

Darovat můžete jakékoliv neziskové a charitativní organizaci. Každá z nich samozřejmě nejvíce uvítá finanční dar, protože sama nejlépe ví, kde jsou zrovna peníze potřeba. Důležité jsou pro ni ale i materiálními dary. Jen je třeba s ní dopředu vše prokonzultovat. Pokud neznáte žádné organizace, pak se inspirujte třeba na Neziskovky.cz. Dary poskytnuté na školství, vědu, výzkum nebo třeba dary obci a politickým stranám lze také odečíst z daní.

Zajímá vás ekologie? Přečtěte si také článek „Svět #bezpapíru a #online! Hurá!

Co mohu darovat?

Zde je seznam pro inspiraci. Darovat můžete ale vlastně cokoliv, co doma už nepotřebujete, ale je vám to líto hodit jen tak do koše.

  • Oblečení (zimní, letní, sportovní)
  • Hračky
  • Drogerie a čisticí prostředky
  • Potraviny
  • Lůžkoviny
  • Hygienické potřeby
  • Kancelářské potřeby (papíry, propisky)
  • Nábytek
  • Sportovní potřeby

Darovat můžete spoustu potřebných věcí, které by vám jinak ležely doma.

Jak na slevu na dani?

Za vaše dary vám organizace vystaví potvrzení. Je důležité, aby v něm byla uvedena hodnota daru. Potvrzení je pak jen třeba přiložit k daňovému přiznání za daný kalendářní rok. Tedy přikládáme v roce, kdy jsme darovali. V případě zaměstnanců je důležité včas předat potvrzení mzdové účetní, která daně spravuje. Potvrzení může být samozřejmě více, v takovém případě se sčítají. Pokud občas přispíváte na ulici do kasičky třeba na děti nebo pejsky, pak si také můžete vyžádat potvrzení.

Slevu na dani si mohou uplatnit jak fyzické osoby (zaměstnanci), tak i právnické osoby. Fyzické osoby si mohou odečíst ze základu daně veškeré dary. Úhrnná hodnota daru v daném zdaňovacím období musí ale přesáhnout 2 % ze základu daně nebo být nejméně v hodnotě 1 000 Kč. Úhrnná hodnota daru se rovná jeho celkové ceně, třeba i včetně dopravy. V úhrnu jde pak odečíst nejvíce 10 % ze základu daně. Firmy si pak mohou odečíst maximálně 10 % a minimální hodnota daru musí být 2 000 Kč.

Odečíst z daní lze také například hypotéku, penzijní pojištění, životní pojištění, vzdělávání, ale také třeba darování krve. Odečíst lze i dar na odstraňování následků živelné pohromy na území ČR i EU.

 Pokud i vy myslíte ekonomicky a ekologicky a chcete plnit sny nejen sobě, ale i ostatním, zkuste to s námi na Zonky. Protože i my myslíme eko.

Sdílet článek