O Zonky

Vývojářská událost roku: Řečníci z celého světa na mDevCampu

avatarUrl

Zonky

11. 6. 2018

ArticlePictureDetail

Už tento pátek se v Praze v Kongresovém centru uskuteční 7. ročník mDevCamp, kam se sjedou vývojáři z největších…

Už tento pátek se v Praze v Kongresovém centru uskuteční 7. ročník mDevCamp, kam se sjedou vývojáři z největších celosvětových společností. A Zonky u toho nebude chybět.

„Nebál bych se říct jedna z největších konferencí o vývoji mobilních aplikací ve střední Evropě. Z pohledu účastníků cílíme na střední Evropu, z pohledu řečníků na celý svět. Řečníci přiletí z různých z míst jako USA, Německo a Velká Británie. Nejvzdálenější asi bude řečník z Guatemaly. Vybrali jsme zkušené odborníky z firem jako Google, Facebook, Microsoft, Pinterest, JetBrains,“ říká Jaroslav Holaň ze Zonky, který pomáhal zajistit přednášející na konferenci.

Kromě Jardy bude mít Zonky na konferenci zastoupení ještě v  Davidu Ryšánkovi, který se podílí na vývoji aplikace pro doprovodný program. „Na technické realizaci jsme se podíleli tři. Já mám na starosti především vizuální stránku,“ říká David o aplikaci mDevCoinExchange, ve které budou moci účastníci konference obchodovat s kryptoměnami.

Jardo, jde už o 7. ročník. Jak vypadaly předchozí ročníky?

Proti poslednímu ročníku, který byl v roce 2016, jsme se přesunuli do větších prostor Kongresového Centra v Praze. Letos očekáváme až jeden tisíc účastníků. A kromě prostor jsme rozšířili i témata. Pozvali jsme řečníky, kteří budou mimo jiné povídat o novinkách z oblastí umělé inteligenci, internetu věcí, virtuální a rozšířené reality. Přednášky poběží paralelně ve třech sálech. Většinou to jsou technická témata, kdo ale bude mít zájem, má možnost poslechnout si i nějaký ten business talk. V hlavním sále se mohou účastnici těšit na profesionálního moderátora Daniela Čecha, známého českého stand up komika. A jak bývá pravidlem mDevCampu na konci dne budou lighting talky. Úderné sedmi minutové přednášky.

David s Jardou v Zonky.

Na jaké téma bude letošní ročník zaměřený?

Konference je zaměřena na vývojáře pro mobilní zařízení.

V dnešní době sem patří zejména platformy Android a iOS. Namátkou za Android bych vyzdvihl přednášku Daniela Nováka o Architecture Components. Za iOS povídání o Swiftu od Matthewa Cheoka z Facebooku. Mým osobním favoritem je přednáška ze zákulisí vývoje hry Beat Saber pro virtuální realitu od Jána Ilavského. Ta měla premiéru teprve nedávno a na sociálních sítích dostává spousty kladných hodnocení. Z herních přednášek bych ještě doporučil zajít si na Daniela Cooka pro jeho zábavné podání. Z českých řečníků nemohu zapomenout na Filipa Hráčka z Googlu, toho času žijící v USA. Bude povídat o Flutteru, což je platforma umožňující vývoj aplikací jak pro Android tak iOS.

Podívejte se na video, kde šéf vývojářů Zonky
Dagi odpovídá na dotazy zákazníků ⇒

Na co dalšího kromě vývoje pro mobilní zařízení bys nalákal lidi na konferenci?

V poslední době se intezivně mluví o chatbotech. I na toto téma jsme nezapoměli. Wendy Lu z Pinterestu nám ukáže jak si postavit chatbota na iOS platformě. Kdo bude mít zájem o přednášky s přesahem na více platforem, může zajít na přednášku o Kotlinu od Eugena Petrenka z JetBrains.

Praktickým i zábavným nástrojem se jeví využití mobilního telefonu pro rozšířenou realitu. To, jak takové aplikace vyvíjet nám ukáže Bruno Muniz na iOS platformě a Yuliya Kaleda na Androidu. Zajímavou přednášku bude mít i Mourad Sidky z Grouponu, který spojí dvě témata dohromady a bude povídat o rozšířené realitě s využítím strojového účení.

David Ryšánek

Tentokrát ses podílel na organizování konference. Jak ses k tomu dostal?

V minulých letech jsem mDevCamp velmi rád navštěvoval. A to i přesto, že nejsem zaměřením mobilní vývojař. Věnuji se hlavně backend aplikacím. Akce mě vždy bavila jak svým podáním, tak celkovou atmosférou. Proto, když mě na konci roku 2017 Michal Šrajer (zakladatel mDevCampu) požádal o spolupráci na organizaci tohoto ročníku, neváhal jsem ani minutu.

Čtěte také: ,,Chytrý život v 21. století“ ⇒

Co konkrétně máš na konferenci na starost?

Mám na starost domlouvání řečníků. Šli jsme na to dvěma cestami. První byla vyhlášením „Call for proposals“, kdy si řečníci sami registrovali své návrhy na přednášky na našich stránkách. Takto se k nám dostalo nějakých 60 návrhů. Další způsob byl náš výběr. V rámci týmu jsme si sepsali seznam jmen, které bychom chtěli na konferenci mít. Do seznamu se dostalo i jméno Elon Musk (smích). Pak následovala fáze oslovování řečníků. Někteří z nás na ně měli přímý kontakt. Stačilo jim napsat a zjistit, jestli budou mít zájem a čas. U jiných to bylo horší. Bylo potřeba někde získat alespoň email. Použili jsme na to jeden dobrý trik. Drtivá většina jsou vývojáři. A jako správní vývojáři, každý z nich má účet na GitHubu. A tam se buď přímo u kódu v repositáři dal najít email nebo jej měli vyplněný ve svém profilu.

Jaroslav Holaň

Na základě čeho jste se nakonec rozhodli, koho pozvete?

Výběr jsme dělali celkem pečlivě. Po každém řečníkovi jsme požadovali video, kde je vidět jak přednáší. Pokud video neměl, chtěli jsme alespoň, ať natočí krátké promo video o sobě. Dalo to celkem práci projít nějakých 80-90 videí a rozhodnout, jestli se hodí pro naši konferenci. Snahou bylo pozvat zkušenější řečníky, kteří dokáží zaujmout a sdělit účastníkům něco hodnotného. Snad se nám to povedlo.

V takovém počtu řečníků to muselo dát hodně práce projít všechny zájemce. Kolik vás vybíralo a kolik ti to zabralo času?

Věnuji se tomu ve svém volném čase, takže večery a víkendy.

S přípravou jsem začal někdy od prosince, takže už to bude půl roku. Jádro týmu tvoří nějakých 8 lidí z různých firem. Jednou týdně si dáváme status call a jednou měsíčně se setkáváme osobně. Tato setkání jsou celkem důležitá pro udržení dobré komunikace vzhledem k tomu, že všichni na tom děláme vzdáleně a většinu času se nepotkáváme. Mimochodem v rámci týmu se řídíme tak zvanými tyrkysovými principy. Vychází z knihy Budoucnost organizací. Inspirativní čtení, vřele doporučuji.

Kromě tebe, Jardo, je pod doprovodným programem na mDevCamp podepsaný taky tvůj kolega ze Zonky David Ryšánek. S čím pomáháš na konferenci ty, Davide?

Pro doprovodný program jsme chtěli něco více, než jen stánky, a jelikož kryptoměny hýbou světem, bylo to rychlé rozhodování. Společně jsme vymysleli koncept simulace trhu se třemi kryptoměnami: Android Dev Coin, iOS Dev Coin a Cross Platform Coin.

Každý účastník na začátku obdrží určitou částku každé měny, se kterou bude moci obchodovat s ostatními a na závěr konference svůj obnos vyměnit za zajímavé ceny. Měnu bude možné také získat na stáncích partnerů.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Když si na Zonky půjčíte 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně na 60 měsíců, budete mít pravidelné splátky 3 030 Kč a poslední splátku 2 968,38 Kč. Protože jednorázový poplatek jsou vždy 2 % z výše půjčky, zaplatíte v tomto případě 3 000 Kč. Ty se vám rozpočítají do prvních 3 splátek. Výsledná RPSN tak bude 8,11 % a celkem zaplatíte 181 738,38 Kč.



Kolik si mohu půjčit a na jak dlouho?

Půjčit si můžete od 5 000 Kč do 1 200 000 Kč, a to na dobu od 12 měsíců až do 10 let. Je jen na vás, kolik budete chtít měsíčně splácet a na jak dlouho si půjčku vezmete.
Pokud ale aktuálně splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, tak vám budeme moci nabídnout maximální dobu splácení na 8 let. Tato doba vychází z doporučení České národní banky.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013