O penězích

Nepůjčujte si na Vánoce

avatarUrl

Zonky

19. 11. 2019

ArticlePictureDetail

Vánoce nejsou o dárcích ale o společně strávených chvílích s našimi blízkými. I tak se ale spousta z nás…

Vánoce nejsou o dárcích ale o společně strávených chvílích s našimi blízkými. I tak se ale spousta z nás snaží udělat svým blízkým radost a zajistit, aby Ježíšek pod stromečkem nějaké to překvapení přeci jen zanechal. Tato honba za dárky však může mít katastrofální následky.

Češi si už zvykli půjčovat si peníze na sezónní aktivity, není to tak dávno, co jsme vás varovali o  dovolené na dluh. Letní relax na pláži však není jediná sezónní aktivita, kvůli které jsou lidé ochotni podepsat nevýhodnou smlouvu. Zvlášť o svátcích dochází k impulzivnímu jednání, které je živnou půdou nevýhodných a drahých půjček. 

Co je Zonky?

Češi nemají finanční rezervu

Téměř 15 % Čechů si už v minulosti půjčilo na dárky. Zhruba třetina z nich to udělala jednou, ostatní šáhli po finanční pomoci už několikrát. Důvody jsou různé, nejčastějším je chybějící finanční rezerva. Průběžné odkládaní části výdělků přitom není užitečné pouze při výběru dárků, jeho primárním účelem je vytvoření měkkého finančního polštáře, který změkčí náš pád v případě nepředvídatelných situací. Včasný začátek spoření by jistě pomohl také osobám potýkajícím se s přechodným výpadkem příjmů, jako je například ztráta zaměstnání. Ta je dle průzkumu druhým nejčastějším důvodem půjčky na vánoční dárky. 

Zákazníky láká „výhodná“ nabídka trhu

Ne každá nabídka, která hezky vypadá, je opravdu výhodná.
Ne každá nabídka, která hezky vypadá, je opravdu výhodná.

Na dárky si o svátcích půjčují také lidé, kteří nejsou momentálně ve svízelné situaci, láká je totiž výhodná nabídka trhu. Zde je ale potřeba být opatrný. Firmy rok co rok přicházejí s agresivní reklamou, která má zapůsobit na lidské city – věty typu „Potěšte své blízké na Vánoce, prostředky na dárky ihned, peníze bez ručitele a nahlížení do registrů“ v předvánočním období útočí ze všech stran. Velice často se však za těmito lákavými slogany skrývá háček. Nenaleťte proto hned na první nabídku. Vybírejte půjčku zodpovědně. 

Proč si nepůjčit na dárky

Chuť potěšit své blízké překvapením pod stromečkem je naprosto běžná. Vánoční dárky totiž nedává Ježíšek ale lidé, a ti za ně musí zaplatit. Podle výzkumu kupuje ročně dárky 95,4 % Čechů. Půjčovat si na ně však není dobrým řešením. 

 Nepodlehněte nákupní horečce. Pořizování dárků si pořádně promyslete.
Nepodlehněte nákupní horečce. Pořizování dárků si pořádně promyslete.

Před Vánoci je draze. Poptávka po produktech všeho druhu je velká a obchody jsou si toho vědomy. Ceny jsou tak proto občas uměle zvýšeny, aby se následně mohly ve slevových akcích opět „snížit“. Pokud opravdu chcete svým blízkým zanechat krásný balíček pod stromečkem, myslete na ně s předstihem a sežeňte vše v období slev, těch je během roku několik. 

Vyhněte se také neuváženému nakupování poháněného emocemi. Jeden promyšlený, na člověka šitý, klidně vlastnoručně vyrobený, dárek udělá větší radost než hromady nic neříkajících. Tím také půjdete příkladem svým dětem. Nejenže se naučí, že není potřeba vlastnit všechny hračky, které vidí v televizi, vaše rozumné hospodaření s penězi jim navíc bude vzorem do budoucna. 

Když už půjčku, tak s rozumem

Stále jsme vás od půjčky neodradili? Pak vám alespoň poradíme, jak si vybrat tu správnou. Občas je poněkud obtížné rozpoznat, která nabídka je skutečně tak výhodná, jako se zdá, a která v sobě skrývá nejedno velké ALE. Dodržujte tyto 4 zásady: 

1. Dívejte se na RPSN. To udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru. Díky němu si tak můžete vyhodnotit, jak je pro vás nabízený úvěr výhodný. Žádná solidní společnost by jej tedy neměla před veřejností skrývat.

Pokud se přeci jen rozhodnete pro půjčku, ujistěte se, že nevybíráte podvodnou.
Pokud se přeci jen rozhodnete pro půjčku, ujistěte se, že nevybíráte podvodnou.

2. Zkontrolujte si, komu společnost půjčuje. Úvěrové společnosti nemohou půjčit peníze každému za stejných podmínek, někteří zákazníci jsou zkrátka příliš rizikoví. Důvěryhodné společnosti jsou v tomto ohledu zodpovědné a nepůjčují všem.

3. Pročtěte si smlouvu. Ta by měla být napsaná srozumitelně s využitím jednoduchých slov. Měla by být přehledná, bez malého písma a skrytých chytáků. Důležité je, abyste smlouvě porozuměli ještě před podpisem. Následná neznalost či neinformovanost totiž neomlouvá. 

4. Neplaťte žádnou zálohu. Nikdy, opravdu nikdy, neplaťte zálohu za vyřízení půjčky předem. Žádná důvěryhodná společnost po vás nic takového požadovat nebude. 

Závazek na dlouhou dobu

Myslete také na to, jaké následky vaše půjčka bude mít. Na vánoční dárky si Češi nejčastěji berou takzvané „mikropůjčky“, neboli půjčky do 5 000 korun. O něco větší půjčky, zahrnující částky od 10 000 do 20 000 korun jsou v těsném závěsu.Více než polovina půjček na dárky je se splatností 6 až 12 měsíců, splátky tak končí před dalšími Vánoci. Půjčky se splatností menší 6 měsíců však nejsou výjimkou. Zde je potřeba zamyslet se také nad tím, co se stane při nesplácení. 

Zjistěte si, jakým způsobem funguje komunikace a proces při vzniklých komplikacích. Půjčku si vždy berte v takovém rozsahu, abyste ji byli schopni splácet. Jinak se můžete propadnout do dluhové spirály, která může vyústit až v exekuci. 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2024 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013