Rady a tipy

Nové auto: vyzrajte na podvodníčky z autobazarů

avatarUrl

Zonky

8. 8. 2019

ArticlePictureDetail

Zatoužili jste po novém autě, ale nemůžete si jej dovolit? Řešením by pro vás mohla být koupě ojetého vozu z …

Zatoužili jste po novém autě, ale nemůžete si jej dovolit? Řešením by pro vás mohla být koupě ojetého vozu z bazaru. U těchto vozů totiž s každým ujetým kilometrem klesá cena, pořídit jej tak můžete vcelku levně. Při nákupu vozu v autobazaru je však potřeba být opatrný, s jistotou totiž nevíte, co si kupujete. Některé autobazary nejednají se zákazníkem úplně férově.

Každý určitě slyšel nějaký příběh o praktikách, jako je přetočený tachometr, 3 přepsaná na 8 nebo prodej kradeného či bouraného auta. Podvodníčci, jako je například Karel Čížek ze seriálu Autobazar Monte Karlo, toho mají v rukávu ještě mnohem víc. Jednoznačně proto doporučujeme být obezřetný a obracet se na bazary prověřené.

Jak si auto vybrat?

Výběr a představení vozu v bazaru se od autosalonu moc neliší. Je dobré ale předem vědět, jaký vůz by se vám líbil a za jaké ceny se obvykle daný typ vozu prodává. To můžete jednoduše vyhledat pomocí nabídek soukromých prodejců i konkurenčních autosalonů. Lépe pak poznáte, zda je bazarem nabídnutá cena opravdu tak výhodná, za jakou ji vydávají.

Jak auto zafinancovat?

Půjčka na auto není neobvyklá, Češi si na nový vůz půjčují běžně.
Půjčka na auto není neobvyklá, Češi si na nový vůz půjčují běžně. Nejčastěji si půjčují na bydlení.

Auto jste si vyhlédli a co teď? Ideálně si promyslete předem, jak jej chcete financovat – pokud nemáte dostatek hotovosti, pak se budete muset uchýlit k nějaké formě splátek, i když se konečná cena vozu prodraží. Prodejci většinou požadují i akontaci (platbu předem), kterou můžete pokrýt buď vaším starým automobilem na protiúčet, nebo vlastní hotovostí, případně kombinací obojího. Pokud své staré auto zanecháte v bazaru, vězte, že sami byste ho pravděpodobně prodali za vyšší částku.

V nabídce úvěrových produktů je občas těžké se zorientovat. Při pořízení auta v bazaru si většinou můžete vybrat ze tří možností:

  • úvěr (auto je hned vaše)
  • leasing (bude vaše až po úplném zaplacení)
  • operativním leasing („pronájem“ vozu na předem určený čas – možný u právnických osob)

Auto na úvěr

Pořídíte-li auto na úvěr, stáváte se okamžitě jeho majitelem. Při využívání finanční služby od bazaru na vás však čeká řada omezení. Klient je sice ve velkém technickém průkazu zapsán jako majitel, v některých případech však auto slouží jako zástava úvěru, a proto je velký technický průkaz po dobu splácení uschován u úvěrující společnosti. Ta vám jej na požádání (občas také s poplatkem) zapůjčí.

Čím dál více lidí využívá alternativní "taxislužby.
Čím dál více lidí využívá alternativní „taxislužby.

U úvěru si můžete libovolně nastavit minimální délku splácení, nepříjemné však mnohou být poplatky při změně smlouvy nebo v některých případech i za předčasné splacení. Další komplikace nastávají při běžném užívání vozidla dalšími řidiči vyjma nejbližších příbuzných. To totiž zpravidla musí držiteli písemně povolit úvěrová nebo leasingová společnost.

Kromě toho, že se hotově platící klient nemusí kvůli změnám v užívání nijak omezovat má i výhodu v oblasti pojištění, může totiž uplatnit bonus za jízdu bez nehod. Tu sice může využít i kupující, hradící část ceny úvěrem, ovšem pouze v případě, že si pojištění sjedná sám. U  leasingu lze bonusy uplatnit nejdříve po skončení leasingové smlouvy.

Auto na leasing

Na rozdíl od úvěru, je při podepsání smlouvy majitelem vozu leasingová společnost. To může způsobit problémy při havárii, odcizení nebo zničení auta. Teprve po doplacení všech splátek přechází vlastnictví auta na vás a budete ve velkém technickém průkazu zapsán jako majitel. Do té doby je průkaz vždy uložen u leasingové společnosti.

Zásadní rozdíl mezi úvěrem a leasingem je ve vlastnictví vozu. U úvěru je ihned vlastníkem kupující, u smlouvy na leasing přechází vlastnictví auta na klienta až po doplacení všech splátek.

Zatímco u úvěru si délku splácení můžete nastavit sami podle vlastních potřeb, u leasingu je daná zákonem, nejméně můžete splácet 3 roky, nejvýše pak 7 let. Při předčasném ukončení smlouvy navíc platíte sankce.

Že jste to vy, pane Novák..

Prodejci aut nemají vždy tak čisté úmysly, jako tvrdí.
Prodejci aut nemají vždy tak čisté úmysly, jako tvrdí.

Autobazary vám určitě budou nabízet možnost financování zprostředkovaného vozu přímo u nich, tady je však potřeba být obezřetný. Ne všechny bazary mají na srdci vaše dobro, a tak vám často nabízí nejen nevýhodné úvěry, ale i služby, které buď nepotřebujete, nebo byste si je jinde sjednali s lepšími podmínkami.

Často se stává, že se prodejce snaží zákazníka dostat pod tlak přesvědčováním, že mu může pouze dnes poskytnout akční slevu. Nebo přijde s jedinečnou nabídkou, kterou by vlastně neměl ani zmínit, ale protože je mu klient sympatický, nemůže si ji nechat pro sebe. Rozhodnout se ale musí teď. Kupující pak nemá dostatek času a klidu si návrh smlouvy řádně pročíst, aby všemu porozuměl.

Nenechte se ani uchlácholit první nabídkou a zkuste vyjednávat o lepších podmínkách. Pozor si dávejte i na uváděný stav vozidla, bývá totiž podhodnocován, čímž se prodejce snaží zbavit zodpovědnosti za případné skryté vady.

Pokud se rozhodnete zakoupit ojeté auto na splátky, nikdy nic nepodepisujte bez důkladného seznámení se se všemi podmínkami. Bude-li vám cokoliv nejasné, ptejte se. Jestliže vám nebude poskytnuta jasná odpověď, raději si vyberte jiný bazar. Nebo si sjednejte půjčku ihned a v klidu domova na Zonky, žádný autobazar vás pak už nenachytá.

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2023 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013