Rady a tipy

Popularita příspěvku na dovolenou stoupá — letos mohou zaměstnanci využít až dvacet tisíc korun

avatarUrl

Zonky

8. 7. 2019

ArticlePictureDetail

Do seznamu ceněných benefitů patří v dnešní době i příspěvek na dovolenou, který může zaměstnancům ušetřit náklady až…

Do seznamu ceněných benefitů patří v dnešní době i příspěvek na dovolenou, který může zaměstnancům ušetřit náklady až do výše dvacet tisíc korun. Kromě toho, že nepodléhá zdanění, ho mohou využít i další rodinní příslušníci. Výhodný je však i pro firmy, kterým tento benefit zvyšuje popularitu na trhu práce a zároveň tolik nezatěžuje rozpočet.

Zaměstnanecké benefity zvyšují atraktivitu firem

Dobrá image a atraktivita firem záleží na nabídce dobrých pracovních příležitostí, platovém ohodnocení a mimo jiné i  nabídce firemních benefitů. Množství a kvalita zaměstnaneckých benefitů jsou hned po vyšším platu dalším důvodem, který vede ke změně práce a přechodu k jinému zaměstnavateli.

Podle průzkumu takto odpovědělo až 37 % dotázaných. Zatímco konkurence zaměstnavatelů na trhu práce přitvrzuje, firmy se snaží nabídnout různé výhody, které by přilákaly potenciální kandidáty a zároveň udržely stávající zaměstnance v podniku.

Příspěvky na dovolenou patří k těm nejoblíbenějším 

Příspěvek na dovolenou může být až 20 000 Kč.
Příspěvek na dovolenou může být až 20 000 Kč.

Mezi oblíbené benefity patří například sick days, firemní vzdělávání, volné dny navíc nebo příspěvek na dovolenou. V září roku 2018 průzkum od Jobs.cz uvedl, že mezi nejdůležitější pracovní benefity patřily právě ty, které jsou spojené s dovolenou.

I když si většina Čechů na dovolenou naspoří sama, náklady na ni patří k těm větším finančním zátěžím, za které ročně utratí řádově desetitisíce korun. Příspěvky na dovolenou tak patří k užitečným benefitům, který zaměstnancům ušetří velké množství peněz. 

Zaměstnanci mohou získat příspěvek až dvacet tisíc korun

Zaměstnanec si díky příspěvku na dovolenou může přijít k poměrně slušné částce – legislativní limit dosahuje až k dvaceti tisícům korun. Konkrétní částku, kterou si firma stanoví, si může zaměstnanec vybrat jednou ročně. 


Zaměstnanec má nárok si sám vybrat dovolenou, kterou následně uhradí ze svého, a zpětně donese fakturu.

Další výhodou, která od roku 2018 hraje zaměstnancům do karet, je možnost uplatnění plné výše příspěvku. Mnoho cestovních kanceláří totiž zrušilo některá svá omezení, která limitovala zaměstnance ve využití celkové částky za úhradu zájezdu. 

Výhodné pro obě strany

Z příspěvku na dovolenou mohou těžit obě strany, tedy zaměstnavatel i zaměstnanec. Jednou z výhod je skutečnost, že se částka příspěvku nemusí danit. Zaměstnanec tedy nemusí platit ani daň z příjmu, ani sociální a zdravotní pojištění. Tato skutečnost je dána tím, že se jedná o tzv. nedaňový náklad. 

Z příspěvku mohou čerpat i rodinní příslušníci
Z příspěvku mohou čerpat i rodinní příslušníci

Aby nastala taková situace, musí zaměstnanec dodržet předepsaný postup – zaměstnanec má nárok si sám vybrat dovolenou, kterou následně uhradí ze svého, a zpětně donese fakturu. Kdyby zaměstnavatel proplatil zájezd předem, jednalo by se o finanční bonus ke mzdě, který plnému zdanění již podléhá. 

Výhoda z příspěvku na dovolenou vzniká na straně zaměstnavatele, pro kterého je zdanění příspěvku na dovolenou mnohem výhodnější než vyplacená peněžní odměna. Vzhledem k tomu, že se jedná o nedaňový náklad, odvádí pouze 19 % jako daň z příjmů právnických osob.

Z příspěvku mohou čerpat i rodinní příslušníci 

Zaměstnanci, kteří mají nárok na tuto výhodu, nemusí být jediní, kteří z ní mohou čerpat. S jejich souhlasem mohou tento benefit uplatnit i členové rodiny. Ani u těchto osob se částka na dovolenou nedaní. Na příspěvek má nárok například:

  • manžel/manželka,
  • děti,
  • rodinní příslušníci,
  • partner nebo partnerka žijící se zaměstnancem,
  • registrovaný partner nebo partnerka.

Příspěvek na dovolenou dnes sice nepatří k úplně standardním benefitům, o to více si ho zaměstnanci cení. V dnešní době tento příspěvek nabízí jen zhruba 13,5 % firem. Do budoucna však lze očekávat rozšíření tohoto zaměstnaneckého benefitu i do dalších podniků na základě profitu, který vzniká pro obě zainteresované strany. 

sdílet článek

Zpět na novinky

Sídlo

Air Bank a.s.
Evropská 2690/17
160 00 Praha 6 – Dejvice
IČO: 29045371

Korespondenční adresa

Air Bank a.s.
P. O. BOX 625
661 25 Brno 2
IČO: 29045371

Sledujte nás na sociálních sítích

Příklad půjčky

Reprezentativní příklad se týká půjčky ve výši 150 000 Kč s pevnou úrokovou sazbou 6,99 % ročně, se splatností 60 měsíců, splátkou 3 030 Kč, poslední splátkou 2 968,38 Kč, jednorázovým 2% poplatkem z výše půjčky (zde 3 000 Kč rozpočítaný do prvních 3 splátek půjčky) a s výslednou RPSN 8,11 %. Celou výši půjčky vyplatíme na účet klienta. Celkem klient zaplatí 181 738,38 Kč.
© 2023 Air Bank a.s., člen skupiny PPF, poskytovatel služby Zonky, je zapsaná u rejstříkového soudu v Praze — spisová značka B 16013