18. července 2019

Letní brigády jsou v plném proudu. Kolik si můžete vydělat a jaké smlouvy se podepisují?

Shánění letní brigády je v podstatě soutěž, při které se každý snaží získat tu nejlépe placenou práci. O výši odměny však stále z velké části rozhoduje region – nejvíce zaplaceno dostanou brigádníci v Praze a Středočeském kraji, nejméně naopak v Moravskoslezském a Ústeckém kraji. V každém případě je však nutná pracovní smlouva, bez které by brigádník nemusel dostat zaplaceno. 

Červenec a srpen jsou časem letních brigád, kdy je poptávka po krátkodobé spolupráci každoročně velká. V létě si totiž mnoho zaměstnanců vybírá svou dovolenou a firmy si během této doby potřebují zajistit prozatímní záskok. Velký zájem o tuto dočasnou spolupráci je právě ze strany studentů, kteří si chtějí během volna od školy vydělat nějaké ty koruny navíc. 

Nejlepší letní brigády seženete v květnu 

Se sháněním letní brigád se doporučuje začít s předstihem – nejlépe už od května, kdy společnosti začínají poptávat první brigádníky. Další výhodou brzkého hledání je větší pravděpodobnost nalezení atraktivních nabídek, které bývají v průběhu léta už rozebrány. Nicméně díky převyšující poptávce je možné najít brigádu i na poslední chvíli, byť ne tak dobře ohodnocenou. 

Mzdy brigádníků stále stoupají 

U brigády je vždy potřeba trvat na písemné smlouvě.
U brigády je vždy potřeba trvat na písemné smlouvě.

Zatímco dříve brigádníci s více než 80 korunami za hodinu nepochodili, za posledních pár let se mzda neustále zvyšuje. V závislosti na odvětví se odměny pohybují od 100 korun za hodinu a výše. Na výši odměny se však silně podepisuje region.

Stále platí to, že si brigádnici nejlépe vydělají v Praze a Středočeském kraji – tam se výdělek průměrně pohybuje mezi 150 až 250 korunami. O něco méně se pak dá vydělat v Brně, kde hodinová mzda dosahuje nejvýše 170 korun. Na Zlínsku a Liberecku zase počítejte s maximální odměnou ve výši 130 korun na hodinu. Nejnižších mezd se pak brigádníci dočkají v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Nejvíce nabídek najdete v oblasti gastronomie a cestovního ruchu 

Jednou z nejčastějších brigád je točení zmrzliny.
Jednou z nejčastějších brigád je točení zmrzliny.

I když se letní brigády dají najít téměř v jakémkoli odvětví, nejvíce nabídek se objevuje v gastronomii nebo v oblasti cestovního ruchu. Velmi oblíbené jsou také sezónní brigády, mezi které patří například prodej ovoce a zeleniny, točení zmrzliny nebo výpomoc na letních festivalech. Naopak nejmenší zájem avizují manuální práce ve výrobě nebo stavebnictví.  

Ústní domluva? S penězi nepočítejte 

Ne všichni zaměstnavatelé hrají fér, proto nelze spoléhat pouze na ústní dohodu. Vždy je potřeba trvat na písemné smlouvě, a to bez ohledu na typ brigády. Při práci bez podepsané smlouvy totiž brigádník riskuje nevyplacení své odměny a neexistují téměř žádné prostředky, kterými by šlo zaměstnavatele k výplatě přinutit. Proto si nechejte podepsat smlouvu ještě předtím, než nastoupíte do práce. 


Sdílet článek