1. září 2018

Investoři podporují kávovou kulturu v Česku

Lukáš Zelený

Málokdo si dnes dokáže představit den bez kávy. S rostoucí poptávkou roste i počet kaváren a pražíren káv v České republice. Tři tisíce našich investorů se už podílelo na zainvestování 22 kaváren v hodnotě více než 6 000 000 korun.

Otevřít si vlastní kavárnu. Tento nápad v poslední době realizuje stále více podnikatelů. Česko tak zažívá boom kaváren a pražíren kávy. V každém městě tak můžete narazit hned na několik nových a zajímavých podniků. A na vybudování mnoha z nich se podíleli investoři z celé republiky.

Inspirace od protinožců

Jeden takový se podařilo otevřít panu Šimkovi ve Varnsdorfu. „Vše začalo na podzim 2015. Měli jsme v té době obchod s bytovými doplňky a nábytkem zaměřený na tradiční styl. S krásnými věcmi, které sice zákazníci obdivovali a chodili se k nám kochat, ale na malém městě ne příliš prosperující. V té době byl můj syn studijně v australském Melbourne a nadšeně mi vyprávěl o zdejší kávové kultuře, spoustě kaváren plných lidí, kteří zde tráví čas, studují, mají pracovní schůzky,“ vzpomíná na začátky, kdy proměnil svůj obchod v netypickou kavárnu.

Přečtěte si: ,,Kávová inspirace z Austrálie změnila Varnsdorf“ ⇒

,,Zonky mi před časem poskytlo finanční úvěr na nákup několika nezbytných technologií a vybavení, které jsme v té době museli pořídit.“

Dnes si změnu podnikatelského záměru pochvaluje a těší se z jedné nejhezčích kaváren v okolí. Kromě krásného prostředí nabízí i prvotřídní kvalitu. „Držíme se současných trendů, tedy 100 % arabic středně pražených, většina ze Střední a Jižní Ameriky, občas střední Afriky či Papuy. Zkoušíme občas i směsi buďto arabic mezi sebou, případně s menším poměrem robusty. Máme klasickou italskou dvoupáku, na které děláme vše od ristretta po latte s mnoha příchutěmi. Kromě toho vaříme arabskou kávu v džezvě, french pressu… Na léto speciality typu espressotonic, několik druhů ledových káv,“ vyjmenovává pan Šimek širokou nabídku, kterou ve své kavárně nabízí hostům.

Zábava s dětmi

Zuzana s Kristýnou si otevřeli netypickou kavárnu v pražském Karlíně. Soustředí se na matky, nikoho tak nepřekvapí název kavárny Divoké matky. „Lepší nápad nás nenapadl. V době, kdy jsme začínaly, jsme si sotva sedly, protože jsme měly všechny neustále děti kolem sebe. A to tedy vlastně stále přetrvává,“ říká s úsměvem divoká matka Kristýna a dodává: „Všechny jsme věděly, že nám chybí podobné místo. Představa byla, ale hodně se později v reálu vyvíjela a měnila.“

Čtěte také: ,,Divoké matky z Karlína boří mýty“ ⇒

,,My si padly do oka, zjistily, že máme podobné sny, a bylo to.“

Rada od kamaráda

Kvalitní kávu si však Češi chtějí stále více vychutnávat nejen v kavárnách, ale i v pohodlí domova. Poptávka po čerstvé kávě tak dává vzniknout pražírnám kávy. Jednu takovou si otevřel v Kroměříži Josef Hora. Jeho příběh však začal netypicky u čaje, až setkání s kamarádem změnilo jeho podnikatelský záměr.

Pan Plšek pražil kávu hned po revoluci, a tak jsem se za ním vydal s nadějí, že se něco o pražení dozvím. Když jsem tam přijel, zjistil jsem, že pan Plšek již téměř nepraží. Byl z toho tedy jen krátký, ale velice inspirativní rozhovor. Kousnul jsem se a hledal dál. Na jaře roku 2013 jsem koupil první pražicí stroj,“ vrací se k začátkům své pražírny.

Čtěte také: ,,Cesta k pražírně vedla přes čaje“ ⇒

,,Cesta k vlastní pražírně byla dlouhá, ale kousnul jsem se.“

Dnes je spokojený, že lidé stále více chtějí kvalitní kávu, a tak ve své pražírně nemá o zákazníky nouzi. „Lidé za několik posledních let pochopili, že káva nemusí být nutně jen černá. Rádi experimentují a ochutnávají. Bude to sice ještě běh na dlouhou trať, ale kávová kultura jde v naší zemi dost nahoru. Což mě samozřejmě moc těší.“

A to vše i díky investorům na Zonky.

Sdílet článek