Máte skvělý podnikatelský nápad, ale k nastartování vlastního byznysu vám chybějí peníze. Anebo se vám naskytla skvělá…
Máte skvělý podnikatelský nápad, ale k nastartování vlastního byznysu vám chybějí peníze. Anebo se vám naskytla skvělá investiční příležitost, ovšem finance, které byste chtěli zúročit, jaksi schází. Pak možná uvažujete o investičním úvěru.
Investiční vs. provozní úvěr
Investiční úvěr je jedním z typů podnikatelské půjčky. Slouží k financování investičních projektů a řeší tak dlouhodobější perspektivu firmy, její rozvoj. Tím se liší od takzvaných provozních úvěrů, které zpravidla pomáhají firmám překlenout určité krizové období. Slouží tedy například nejen k financování pohledávek a zásob materiálu či zboží, ale i k provoznímu financování výroby nebo jako finanční rezerva pro nenadálé příležitosti.
Oproti neúčelovému úvěru získá klient u investičního úvěru zpravidla nižší úrokovou sazbu s delší dobou splatnosti — nejčastěji na období 4 až 10 let. Častou podmínkou bank ale je, že se klient musí na nákladech svého projektu určitým dílem podílet.
Pozor na poplatky
Podnikatelé a firmy, kteří žádají o investiční půjčku, musí počítat také s řadou poplatků. Především zaplatí za posouzení a vyhodnocení žádosti o úvěr a případně i za jeho poskytnutí. Investiční úvěr bývá také zpravidla spojen s pravidelnými platbami, jako je měsíční poplatek za správu a vedení úvěru. A zadarmo nebývají ani jakékoliv změny smluvních podmínek z podnětu klienta.
Peníze si tedy půjčujeme, abychom je mohli výhodně investovat a zúročit. Aby se ale tento ideální scénář stal skutečností, je třeba předem promyslet a propočítat, za jakých okolností se skutečně vyplatí půjčit si peníze zatížené sérií poplatků a speciálních podmínek věřitele.
Investiční hypotéka
Oblíbenou volbou je například investiční hypotéka. Vždyť příjem z pronájmu patří k těm nejstabilnějším vůbec. Navíc poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku a ceny nájemného jdou stále nahoru. Výnos z nájemného také obvykle pokryje splátku hypotéky a v případě finančních potíží není až tak náročné dobrý byt prodat. Na druhou stranu není tento úvěr pochopitelně vhodný pro všechny. Rozhodující je, zda máte vyřešeno vlastní bydlení a stranou našetřeno dost peněz, které byste mohli použít jako základ právě pro hypotéku na pronájem.
Investiční hypotéka je oblíbenou volbou částečně také proto, že příjem z pronájmu patří k těm nejstabilnějším vůbec.
Pokud se opravdu rozhodnete pro tuto variantu, vypůjčenými financemi můžete pokrýt náklady na koupi nebo i rekonstrukci či výstavbu bytů, domů, rekreačních chat nebo i komerčních objektů, které jsou určeny k pozdějšímu pronájmu. Od té klasické se investiční hypotéky většinou liší výší úrokové sazby anebo dobou splatnosti. Vždy ale záleží na jednotlivých bankách a na tom, jaké si stanoví podmínky.
Peníze na byznys
Častým záměrem zájemců o investiční úvěr je vložit půjčené peníze jako vstupní kapitál pro start vlastního podnikání. Stejně jako v předchozím případě je namístě nejprve pečlivě počítat.
Začínající podnikatel může samozřejmě požádat o investiční úvěr za různých podmínek bank, tedy s různými úrokovými sazbami, délkami splatnosti a poplatky. Nejprve je ale moudré se porozhlédnout, zda trh nenabízí vhodnou a zároveň solidní bezúčelovou půjčku, která by vyšla levněji a neprovázelo by ji tolik formalit.
Záležet přitom bude například na tom, kolik už má klient našetřeno a kolik si chce dodatečně půjčit. Pokud se bude jednat spíše o částky v řádu statisíců korun, pak by mohla být nabídka bezúčelových úvěrů poměrně zajímavá.
Své podnikání právě díky půjčce od lidí úspěšně nastartovali už desítky klientů. Třeba moderní obchůdek s bioprodukty tak otevřeli v Hradci Králové manželé Veronika a Lukáš.
Je moudré se porozhlédnout, zda trh nenabízí vhodnou a zároveň solidní bezúčelovou půjčku, která by vyšla levněji a neprovázelo by ji tolik formalit.
„Primárně jsem se obrátil na svou banku, ale ta mě trochu zklamala, protože i přes proklamovaný poměrně lukrativní úrok byla konečná nabídka docela jiná — samozřejmě dražší. Proto jsem se rozhodl hledat alternativní způsob financování a obrátil se na Zonky. Tady jsem dostal o čtyři procenta lepší nabídku. A když k tomu přičtu velmi milé jednání a stručné obchodní podmínky, nebylo co řešit,“ říká Lukáš.
Podobnou zkušenost pak popisují i majitelé oblíbeného baru v Brně s názvem Chill, který se pyšní skvělými burgery nebo exkluzivní nabídkou rumů. Stejně tak milovnice zvířat Hanka se svojí dcerou Denisou v Liberci otevřely unikátní psí cukrárnu Bone Apetit.
Půjčka na spekulace
S půjčenými penězi na investice můžete také zkusit štěstí na burze. Spekulovat se dá prakticky se vším, jak před pár lety trhu s komoditami názorně ukázal Brit Anthony Ward, který prostřednictvím svého hedgového fondu skoupil skoro veškeré kakao v Evropě. Za asi 20 miliard korun tak získal 241 tisíc tun kakaových bobů, které by stačily třeba k výrobě pěti miliard malých čokolád. Nejspíš se záměrem vyšroubovat cenu na maximum.
Pokud však nejste dobře situovaný makléř s letitými zkušenostmi, pravděpodobně vám budou tuto variantu věřitelé, finanční experti i vaši přátelé vymlouvat. A nejspíš právem.
Nejčerstvějším příkladem neúspěšné spekulace, která vedla k obrovským ztrátám, je bitcoin. A i přesto se stále tu a tam najde nadšenec, který chce jít do stejného rizika znovu, protože si přečetl, že hodnota kryptoměny půjde opět nahoru.
Spekulativní investice jsou zkrátka jakousi „vyšší dívčí“ a neúspěchy se po celou historii této metody obchodování nevyhýbaly ani těm nejlepším. Vždyť i Jesse Livermore, kterého generace obchodníků označují za krále spekulantů, dokázal vydělat za jediný den tři miliony dolarů, také se mu ale podařilo několikrát přijít o prakticky všechny své peníze.